Abraham Stern konstruuje w Polsce arytmometr ręczny. Stern był polskim zegarmistrzem, wynalazcą i uczonym żydowskiego pochodzenia. Obok Blaise'a Pascala i Gottfrieda Wilhelma Leibnitza uważany jest za prekursora informatyki. Był jednym z pierwszych konstruktorów urządzeń, które zapoczątkowały erę automatyzacji rachunków. W 1817 roku, po latach badań i szeregu prób, skonstruował machinę liczącą, która potrafiła przeprowadzić cztery podstawowe działania arytmetyczne oraz wyciągać pierwiastki kwadratowe. Machinę zaprezentował na posiedzeniu Królewskiego Towarzystwa Naukowego, w którego skład został włączony w 1830 roku.
Zelig Slonimski, polski wynalazca żydowskiego pochodzenia tworzy w Petersburgu "instrumenty" liczące. Maszyny Słonimskiego potrafiły zarówno dodawać, odejmowć, jak i mnożyć
Inżynier Bruno Abdank-Abakanowicz wynajduje mechaniczny integraf (odmiana integratora). Było to urzadzenie do całkowania graficznego.Patent uzyskuje w 1880r i odtąd jego urządzenie było produkowane przez szwajcarską firmę Coradi.
Logik Jan Łukasiewicz wprowadził beznawiasowy zapis wyrażeń - "notację polską". Zapis ten popularnie zwany polskim zapisem i jest obecnie powszechnie stosowany w automatycznych obliczeniach wartości wyrażeń i wykorzystywany m.in. w różnych kalkulatorach. Jan Lukasiewicz był wybitnym logikiem, matematykiem i filozofem. Jest najbardziej znanym Polakiem, który zapisał się w historii informatyki. Jest twórcą pierwszej nieklasycznej logiki (tzw. logiki trójwartościowej), która miała przełomowe znaczenie dla całej dziedziny i umożliwiła rozwój m.in. logik rozmytych. Wykorzystuje się je dzisiaj w informatyce oraz przy zastosowaniu sztucznych sieci neuronalnych.Łukasiewicz jest najbardziej znanym Polakiem, który zapisał się w historii informatyki.
Na przełomie sierpnia i września Jan Kowalewski, porucznik Wojska Polskiego, łamie wojskowe szyfry Armii Czerwonej.
Główny Urząd Statystyczny zakupił maszyny konstrukcji J. Powersa do opracowanie pierwszego spisu ludności z 30 września 1921 r. Zakupiono 57 maszyn do dziurkowania kart, 29 sorterów do ich porządkowania i grupowania oraz 3 tabulatory — maszyny, które na podstawie odczytu danych z kart sporządzały w sposób automatyczny zestawienia z możliwością sumowania danych.
Dostawa kalkulatora IBM dla Fabryki Budowy Parowozów, która znajduje się w Warszawie przy ulicy Kolejowej.
Polscy matematycy i kryptolodzy: Jerzy Różycki, Henryk Zygalski i Marian Rejewski łamią kod niemieckiej elektromechanicznej maszyny szyfrującej „Enigma”. Opracowali techniki umożliwiające regularne odczytywanie tajnych szyfrogramów, między innymi tzw. bombę kryptologiczną. Na jej podstawie Brytyjczycy zaprojektowali „Colossus” - jeden z pierwszych protokomputerów. W 1939 roku tajemnice „Enigmy” przekazali wywiadom aliantów. Zdaniem wielu historyków pozwoliło tu skrócić II wojnę światową o 2-3 lata.
Polscy matematycy tworzą w Warszawie bombę kryptologiczną, pierwsze urządzenie do automatycznego dekryptażu szyfru Enigmy. Działanie bomby zostaje w sierpniu 1939 ujawnione i wyjaśnione pracownikom wywiadu brytyjskiego.
W czasopiśmie "Problemy" (nr 6/7 1946) ukazuje się pierwszy artykuł o komputerze. Autorem artykułu który ukazał się pod tytułem "Zyjemy w świecie fantastyczniejszym niż świat starych bajek" był Tadeusz Unkiewicz.